Frida Lisa Carstensen Jersø: Sick
4.4.2025 | 11:00 – 1.6.2025 | 18:00
Kaapeliaukio 3, 00180 Helsinki
Frida Lisa Carstensen Jersøn näyttely Sick tarkastelee sairauden, kehon ja teknologian risteyskohtia valokuvan keinoin.
Henkilökohtaisten kokemustensa pohjalta hän tutkii, miten krooninen sairaus muokkaa ihmistä – yksilöllisesti ja yhteiskunnallisesti. Hänen teoksensa liikkuvat herkkyyden ja selviytymisen, henkilökohtaisen ja universaalin välisessä jännitteessä, jotka kumpuavat sairaan ja vammaisen nuoren ihmisen kokemuksista.
Näyttely yhdistää perinteistä valokuvaa lääketieteelliseen kuvantamiseen. Omakuvissaan Carstensen Jersø tuo esiin kehon eri vaiheissa: sairauden, toipumisen ja itsetutkiskelun keskellä – sen kantaman kivun ja voiman. Hän kuvaa myös sairaalaympäristöjä, joissa steriilit sängyt, monitorit ja lääketieteelliset laitteet muodostavat kontrastin ihmiskehon inhimillisyydelle.
Näyttelyn kuvat ovat osa teossarjaa Frida Forever, jossa dokumentaarinen ja lavastettu valokuvaus lomittuvat, yhdistäen eletyn kokemuksen ja lääketieteellisen katseen.
Sick liikkuu kiehtovuuden ja epämukavuuden, tieteen ja estetiikan rajapinnassa. Teknologian ja crip-teorian inspiroimat teokset haastavat vallitsevia käsityksiä vammaisuudesta – ei heikkouden, vaan voiman ja tarinoiden kautta.
Suomen valokuvataiteen museo
4.4.-1.6.2025
Ti-pe 11.00-19.00
La-su 11.00-18.00
Liput 0-16€
