Hengitykseen härkien -adventtikonsertti

29.11.2025 | 16:00 – 17:15

Kannelmäen kirkko

Vanhaistentie 6, 00420 Helsinki

Oivaltava mutta perinteikäs, ravisteleva mutta maadoittava – sellainen on Histan veisaajien adventtikonsertti Hengitykseen härkien. 

Riemastuttavan kansanmusiikin, arkaaisen virrenveisuun ja aikalaislaulelmien piirtämä maisema kutsuu astumaan ulos tutuista ja turvallisista joulukoloista, tarpomaan säällä kuin säällä yhä edemmäs pohjolan keskitalven valon juhlan sävyihin ja syövereihin. Jouluun olennaisesti kuuluva rauha, lämpö ja lepo ovat kuitenkin läsnä sielunmatkalla kohti vuosituhantisia ihmeitä ja merkityskerrostumia.

Virsimusiikille moniulotteisesti omistautunut lauluyhtye Histan veisaajat sai alkunsa, kun joukko nuoria laulajia koottiin esittämään Siionin virsiä Espoon kaupunginteatterin näytelmään Histan häät kesällä 2008. Pienen kuoron kokoisessa yhtyeessä laulaa musiikin ammattilaisia ja taitavia harrastajia. Persoonallisten äänten yhteissointi ja puhuttelevat konserttikokonaisuudet ovat Histan veisaajien autenttisuusleima.

Hengitykseen härkien -konsertissa Histan veisaajat virittelee myös soittimensa ja tempaa kuulijan mukaansa sinne, missä herkkä ja hauras tarttuu kädestä väkevää ja voimallista ja aloittaa tanssin yli hankien, olkien, sydänten ja aikojen.

 

Kannelmäen kirkko

29.11.2025

16.00-17.15

Vapaa pääsy

Photo Kuvitus Matteus Pentti
Härkä, kettu ja tähti