Hot Club de Jakobstad | Tytti Metsä ja Hyypiöt – Etno-Espa

5.8.2025 | 16:00 – 18:00

Espan lava

Esplanadin puisto, 00100 Helsinki

Hot Club de Jakobstad on gypsy jazz -yhtye Jakobstadista, Pohjanmaalta. Tytti Metsä ja Hyypiöt-yhtyettä kuvaillaan näin: “Laila K. meets Tom W.!”

Aikataulu
klo 16 Hot Club de Jakobstad
klo 17.15 Tytti Metsä ja Hyypiöt

Hot Club de Jakobstad
Yhtye soittaa musiikkia Django Reinhardtin ja Stéphane Grappellin tyyliin, mutta myös perinteisiä lauluja ja sävelmiä Pohjanmaan ruotsinkielisiltä alueilta gypsy jazz -tyyliin.

HCdJ:ssä soittaa Mikael Fröjdö, viulu – Joel Svenfelt, kitara – Peki Jansson, kitara ja Rufus Malen, kontrabasso. Yhtye on jäsenilleen rakas projekti, ja kahden ja puolen vuoden aikana he ovat soittaneet erilaisilla lavoilla: festivaaleilla, pubeissa, klubeilla ja kahviloissa. Tulevaisuuden suunnitelmiin kuuluvat suomalaiset ja pohjoismaiset jazz-, etno- ja kansanmusiikkilavat sekä äänitykset.

Mikael Fröjdö – viulu
Joel Svenfelt – kitara
Peki Jansson – kitara
Rufus Malen – kontrabasso

Konsertin tarjoaa SLS – Svenska litteratursällskapet

Tytti Metsä ja Hyypiöt
Tytti Metsä ja Hyypiöt -trion soundissa jouhikon karheus ja Metsän heleä laulu yhdistyvät Paatelaisen kontrabasson ja Haaviston perkussioiden hypnoottiseen rytmiikkaan. Juureva kansanmusiikki sulautuu svengaavaan americanaan.

Tytti Metsä – laulu, jouhikko ja harmooni
Miikka Paatelainen – kontrabasso ja steel-kitara
Janne Haavisto / Mamba Assefa – lyömäsoittimet