Ilkka Pitkänen ja Lassi Vierikko: Agora Aeon
8.11.2025 | 18:00 – 23.11.2025 | 17:00
Lönnrotinkatu 33, 00180 Helsinki
Ilkka Pitkäsen ja Lassi Vierikon dystooppinen kamarinäytelmä ja videoinstallaatio, jossa ihmiset ja tekoäly kohtaavat ajattomassa virtuaalilimbossa.
Teos tutkii ihmismielen ja teknologisen tietoisuuden rajapintaa sijoittuen maailmaan, jossa valvonta on muuttunut sisäiseksi tilaksi – ”mielen panoptikoniksi” – ja tietoisuus sykkii silmukassa ilman alkua tai loppua. Näyttely koostuu kahdesta teoksesta: laajasta Agora Aeon -videoinstallaatiosta sekä osallistavasta mediataideteoksesta UP’L.
Agora Aeon rakentuu syklisesti toistuvaksi näytelmäksi, jossa viisi satunnaisesti valittua ihmishahmoa kohtaa vioittuneen tekoälyn suljetussa virtuaalitilassa.
Keskustelut, väittelyt ja affektiiviset reaktiot muovautuvat jatkuvasti algoritmien ja inhimillisen kaaoksen jännitteessä. Katsoja astuu ajalliseen limboon, jossa mennyt, nykyinen ja tuleva sulautuvat toisiinsa – osaksi loputonta tietoisuuden ja kontrollin välistä neuvottelua.
Gallerian takatilassa koettava UP’L jatkaa teoksen tematiikkaa yhdistämällä 1980-luvun Macintosh-estetiikan ja nykyteknologian. Kuvitteellisen UP’L Corp.:n kehittämä interaktiivinen ohjelmisto kutsuu katsojan vuorovaikutukseen tekoälyn kanssa. Teos haastaa kokijansa pohtimaan uusien teknologioiden vaikutuksia ja kannustaa kyseenalaistamaan niitä.
Yö Galleria
8.-23.11.2025
Ti-pe 14.00-19.00
La-su 12.00-17.00
Vapaa pääsy

