Marie-José Van Hee: Auringon maalaamia koteja

7.2.2025 | 00:01 – 14.9.2025 | 23:59

Korkeavuorenkatu 23, 00130 Helsinki

Kansainvälisesti palkitun belgialaisen arkkitehdin Marie José Van Heen herkkä ja vivahteikas arkkitehtuuri valloittaa museossa helmikuusta alkaen. 

Näyttely kutsuu tutustumaan arkkitehdin suunnittelemaan kotiin, jonka oleskelutilat rakentuvat tilaan aidossa mittakaavassaan. Vastapainona kaupungin hälinälle, Van Hee kutsuu astumaan vähäeleisen tilan rauhaan ja kokemaan sen kaikin aistein.  

Marie José Van Heen arkkitehtuurissa syvä paikallistuntemus yhdistyy ihmisen mittakaavaan, ja hillityt materiaalit löytävät paikkansa oivaltavissa pohjaratkaisuissa. Haluttu lopputulos syntyy vähitellen käsin piirtäen ja ideoita paikkaan sovittaen. Kokonaisuus on yllättävä ja odottamaton. Sisä- ja ulkotila ovat Van Heen arkkitehtuurissa tiiviisti yhtä.

Pitkän elämäntyön arkkitehtina tehnyt Marie José Van Hee valmistui ammattiin Sint-Lucas School of Architecturesta vuonna 1974. Hän perusti oman arkkitehtitoimistonsa Gentiin vuonna 1990. Van Heen työt vaihtelevat yksityistaloista julkisiin tiloihin ja kulttuurirakennuksiin. 

Van Heen poikkeuksellinen kunnianhimo elämän ja arjen ympäristöjen suunnittelijana on tuonut hänelle useita arvostettuja tunnustuksia, viimeisimpänä Alvar Aalto -mitalin elokuussa 2024.   

 

Arkkitehtuuri- ja Designmuseo, Kasarmikatu 24

7.2.– 14.9.2025 

Ti 11.00-20.00
Ke-su 11.00-18.00

Sisäänpääsy 20/12€, alle 18-v. vapaa pääsy

Puita ja portaikko