Rafa Macarrón | Anetta Lukjanova
13.8.2026 | 17:00 – 6.9.2026 | 16:00
Konepajanpasaasi 1, 00510 Helsinki
Rafa Macarrón | Los noctivagueantes
Espanjalainen taiteilija Rafa Macarrón esittää maalauksissaan anatomisia hahmoja, joiden muodot ovat venyneitä ja mittasuhteet liioiteltuja. Teokset ovat täynnä kuvallisuutta, joka on omalaatuisesti skaalattua. Macarrónin visuaalinen kieli ihmisyydestä perustuu todellisuuteen, mutta surrealistisella tavalla.
Anetta Lukjanova | Witches’ Flight
Anetta Lukjanova työskentelee pääasiassa öljymaalausten ja suurikokoisten julkisten muraalien parissa. Hänen teoksensa yhdistävät mystiikan, todellisuuden ja populaarikulttuurin teemoja, tuoden esiin lähes maagisen version nykyisestä figuratiivisesta realismista.
MAKASIINI SUNDAY DIALOGUES
Sunnuntaina 16.8. klo 14
Näyttelyissä esillä olevat taiteilijat kokoontuvat keskustelemaan vastikään avautuneista näyttelyistä, omasta työskentelystään sekä taiteen herättämistä kysymyksistä.
Keskustelua johdattaa galleristi Frej Forsblom, ja se liikkuu teosten, taiteilijoiden näkemysten sekä nykytaiteen laajempien kysymysten välillä.
Keskustelun jälkeen dialogi jatkuu vapaamuotoisesti näyttelytiloissa teosten äärellä.
Keskustelijat:
Rafa Macarrón
Anetta Lukjanova
Frej Forsblom
Makasiini Contemporary
13.8.-6.9.2026
Ti-Pe 11.00-18.00
La-Su 12.00-16.00
Avajaiset torstaina 13.8. klo 17.00-20.00 taiteilijoiden läsnä ollessa.
Vapaa pääsy