Tanssiryhmä Ihanat: 2 x 2

30.5.2025 | 13:00

Kaikukatu 4, 00530 Helsinki

Tanssiryhmä Ihanien teos 2 x 2 rakentuu kahden dueton ympärille, joiden lähtökohtana on ollut toisen tanssijan kohtaaminen liikkeessä ja yhdessä tanssien.

Hassuttelua.
Pääkallo. Tuntui söpöltä.
Näytin ihan prinsessalta.
Vähän kiusallista.
Tanssissa tein sinulle lettikampauksen.
Miksi katson? Mitä mä katson?
Tehdä sitä, mistä nauttii.
Emmä tiedä, emmä tiedä… Turhautuminen. Äh! Älä ny.
Jos olen sisällä, minulla on valtaa.
Tästä syntyi musta susihahmo.
Ehtii ajatella asioita.
Kiva tehdä yhdessä. Yllätyksellinen yhteys.
Miten suhtaudun tähän? Ärsyttää.
Zombie, pahan tanssi. Voisin kirjoittaa uuden tarinan.
Ei tarvitse tietää miksi joku pysähtyy.
Katselevat kalat.
Tykkäsin kaikesta.
Hei, nyt ollaan muuten töissä!
Saisinko ottaa kuulokkeet ja pinkin koneen harjoituksiin?
Ei ole pakko tehdä ja keksiä koko ajan. On aikaa.
Väsyttää.
Noloa.
Tahtojen näkyminen.
Ah, miten luova ratkaisu!
Nukkumispesä.
Mitä meidän yhdessä tanssiminen on nyt, tässä hetkessä?

– Kokoelma tekijöiden lausahduksia harjoituksista syksyllä 2024

2 x 2 on Riina Hannukselan taiteellisen tohtorintutkinnon ensimmäinen osa.

Pitkäkestoinen työskentely on synnyttänyt kaksi omannäköistään, improvisaatioon pohjaavaa duettoa, jotka asettuvat teoksessa 2 x 2 rinnakkain, lomittain ja päällekkäin.

Esitykseen ovat tervetulleita moninaiset tanssin katsojat ja kokijat. Esitystilaan on mahdollista päästä tutustumaan ohjatusti etukäteen, noin 30 min ennen esityksen alkua.

Jos haluat tutustua esitystilaan tai sinulla on muita saavutettavuuteen liittyviä kysymyksiä, ole siitä etukäteen yhteydessä Caisan henkilökuntaan (sähköposti ja puhelinnumero). Kuvailutulkkaus esityksessä ei ole mahdollinen.

Tarkemmat tiedot esitystapahtuman saavutettavuudesta päivitetään lähempänä esitysajankohtaa näille sivuille.

Työryhmä: Sofia Johansson, Iiris Laisi, Elisa Lejeune, Vappu Virkkula, Riina Hannuksela, Aarne Riikonen, Riitta Röpelinen, Virva Talonen, Ina Niemelä.

Tanssiryhmä Ihanat on Helsingissä toimiva inklusiivinen tanssiryhmä, josta on vähitellen muotoutunut ammattimaisesti toimiva tanssiryhmä. Vuonna 2023 ensi-illan sai Tanssiryhmä Ihanien ja elokuvaohjaaja Kati Kallion tanssielokuvatrilogia Z-sukupolvi, joka moninaisti käsityksiämme yhdestä sukupolvesta nostamalla elokuvien päähenkilöiksi tanssijoita, joilla jokaisella on Downin syndrooma ja joita harvemmin nähdään sukupolvensa edustajina. Tämän lisäksi Ihanien tanssijat ovat esiintyneet mm. Sari Palmgrenin kävelyteoksessa Aidatut unelmat (2017, 2018) ja tehnyt useampia omia pienteoksia.