Tero Saarinen & Kaija Saariaho: Study for Life

6.3.2026 | 19:00 – 20:20

Tanssin talo

Kaapeliaukio 3, 00180 Helsinki

Tero Saarisen uusi teos sukeltaa syvälle Kaija Saariahon musiikkiin ja on yhteistyö amsterdamilaisen Het Muziek -ensemblen kanssa.

Study for Life -teoksessa TSC:n tanssijat, amsterdamilaisen Het Muziek -ensemblen muusikot, sopraano Raquel Camarinha sekä Tuomas Norvion äänisuunnittelu tuovat Saariahon sävykkään ja herkän maailman iholle.

Teoksen ytimessä on maailman pirstaleisuus ja ihmisen kaipuu syvemmän yhteyden luomiseen suhteessa itseen ja toisiin ihmisiin. Dystooppisesta ja yksinäisestä maisemasta liikkeelle sysäytyvä teos matkaa voimakkaan fyysisyyden ja herkkyyttä venyttävän musiikin kautta kohti toiveikkuutta ja rikkaampaa tunteiden kirjoa.

Muodoltaan teos on tanssiteoksen, konsertin ja ääni-installaation synesteettinen, upottava yhdistelmä. Sekä tanssijat että muusikot liikkuvat ja liukuvat tilassa, jossa liike, musiikki ja valo virtaavat ja yhteydet toisiin rakentuvat ja purkautuvat. Näyttämöä ympäröi 360-asteinen katsomo, jonka myötä yleisö pääsee fyysisesti sisään Kaija Saariahon aistirikkaaseen musiikilliseen maailmaan.

Kaikkiaan teos sisältää neljä Saariahon varhaista sävellystä; Study for Life (1980), Petals (1988), Lichtbogen (1986), Attente ja Parfum de l’instant (2002, sarjasta Quatre Instants). 

 

Tanssin talo

28.2.-7.3.2026

 

Esitykset:

28.2. / 3.3. / 4.3. / 5.3. / 6.3. klo 19.00

7.3. klo 15.00

 

Liput 18–86 €, kesto 1 h 20 min

Photo Anja Koehler
Teoksessa keskellä sellonsoittaja ja häntä ympäröivät tanssijat.