Vallilan isojen pihojen kirppari 2025

24.5.2025 | 11:00 – 15:00

Tervetuloa jälleen Vallilan vanhoille ja vehreille sisäpihoille tekemään kirpparilöytöjä ja nauttimaan kahvia ja herkkuja!

Vallilan satavuotiaat talot kutsuvat viihtymään vehreille sisäpihoilleen, joissa viiden talon asukkaat myyvät tuotteitaan.

Joukossa on mm. aikoinaan Helsingin suurin rakennus (Sture) sekä yksi Pohjoismaiden suurimmista sisäpihoista (Sammatti).

Asukaat myyvät mm. kasveja, koruja, leluja, astioita, kodintarvikkeita, vaatteita jne.  Monella pihalle voi myös pysähtyä nauttimaan kahvia ja kotona leivottuja herkkuja.

 

Vallila

24.5.2025

11.00-15.00

 

Mukana ovat: 

Hauho: Hauhontie 6-8

Eura: Eurantie 12

Euranlinna: Sturenkatu 43 – 45

Sture: Sturenkatu 40

Apinalinna / Sammatti: Sammatintie 6-8, Anjalantie 1 ja Somerontie 14

 

Vapaa pääsy, pääset paikalle helposti esim. ratikalla 10 (päätepysäkki eli Paavalinkirkko),  1 ja 7B (pysäkki: Hattulantie), 6B ja 8 (pysäkki: Vallilan varikko tai Paavalinkirkko) sekä 13 (pysäkki: Nylanderinpuisto).

 

Säävaraus: Jos paha sade uhkaa, voit tarkistaa tilanteen tapahtuman FB-sivulta: https://www.facebook.com/isotpihat 

Houses, birds and flowers