Vapaan taiteen tila popup

28.7.2025 | 19:00 – 3.8.2025 | 22:00

Karhupuisto, 00530 Helsinki

Taideyliopiston opiskelijoiden konsertteja, tanssi- ja katuteatteriesityksiä Kallion kesäkaduilla.

Taideyliopiston ylioppilaskunta TaiYo järjestää Kallion kesäkaduilla Vapaan taiteen tila popup –tapahtumaviikon, jonka aikana Taideyliopiston opiskelijoista koostuvat ryhmät esittävät teoksiaan loppukesän lämmöstä ja hiljalleen hämärtyvistä illoista nauttiville helsinkiläisille. 

 

Ohjelma:

Francis Maskens: Moving Chandelier 

Teoksessa tanssija liikkuu tilassa keskustellen ympäröivien äänten ja muotojen kanssa – tanssija ja tämän liikkeet ovat heijastuma ympäristöstä. 

28.7. / 3.8. Karhupuisto, kesto n. 15 min

 

Takatalvi on Eemeli Väisäsen ja Inari Kolehmaisen jäinen ja outo kututeatteriesitys, jonka lähtökohtina ovat Tove Janssonin kirja Taikatalvi sekä Hayao Miyazakin elokuva Henkien kätkemä. 28.7. / 29.7. / 31.7. / 2.8. / 3.8. kesto n. 1 h

 

HUIPPU on uutta kansanmusiikkia soittava yhtye, joka soittaa valtavalla vimmalla ja nuoruuden energialla. Sen musiikissa yhdistyy raikkaat ja kauniit melodiat, rytmikkyys ja tiukka svengi.  

28.7. Karhupuisto

 

Raja-Jooseppi Orkesteri ei kaihda genrerajoja vaan sekoittaa ennakkoluulottomasti jazz- ja softrock -tyylisiä vaikutteita. 

3.8. Karhupuisto

 

Kallio, Karhupuisto

28.7.-3.8.2025

Vapaa pääsy

Photo TSTO/ Matti Kunttu
Vapaan taiteen tila logo