Vesa Hjort, Kimmo Kumela & Reija Palo-oja

6.3.2026 | 12:00 – 29.3.2026 | 16:00

HAA Galleria

Suomenlinna C 1, 00190 Helsinki

Vesa Hjort, Kimmo Kumela & Reija Palo-oja: Ryhmänäyttely

Näyttelyssä on esillä kolme tunnelmaltaan ja visuaaliselta ilmeeltään vahvasti omanlaista kokonaisuutta. 

Heitä yhdistää kuva-aiheiden monitasoisuus, kiinnostus oman ilmaisun tutkimiseen sekä materiaalien monipuolisten mahdollisuuksien hyödyntäminen. 

 

Vesa Hjortin uusissa teoksissa tekemisen prosessi itsessään on noussut entistä selkeämmin teosten keskiöön. 

Teoksiin syntyvä puhtaasti visuaalinen ja abstrakti liike vertautuu ihmiselämässä tapahtuviin liikahduksiin ja muutoksiin – elämänvirtaan. 

 

Kimmo Kumelan taiteellisen työskentelyn keskiössä on kiinnostus tarkkuuteen ja huolellisuuteen vastapainona leikillisyydelle ja ekspressiiviselle liioittelulle.  

Värimaailmaltaan tummat, lähes mustavalkoiset teokset ovat usein maisemallisia ja sisältävät vihjeitä teoksiin kätketyistä tarinoista. 

 

Reija Palo-ojan maalausprosessissa yhdistyvät hienovireinen ja omaleimainen, osittain intuitiivinen ilmaisu. 

Teokset heijastavat samalla nykyhetkeä leimaavaa epävarmuutta ja pirstaleisuutta ja kutsuvat pohtimaan, miten identiteetti ja kokemus maailmasta rakentuvat jatkuvassa muutoksessa. 

 

HAA Galleria

6.-29.3.2026

Ti–to 12.00–18.00 
Pe–la 12.00–16.00

Vapaa pääsy

Photo Vesa Hjort, Kimmo Kumela & Reija Palo-oja
Näyttelykuvakollaasi.