100 th anniversary of Erik Lindström

Kasarmikatu 46-48, 00130 Helsinki
Savoy-teatteri

Suomen PerinneJazz ry:n kymmenvuotisjuhlavuoden pääkonsertti pidetään ke 7.9. klo 19.00 Savoy-teatterissa Helsingissä.

Suomen PerinneJazz ry:n kymmenvuotisjuhlavuoden pääkonsertti pidetään ke 7.9. klo 19.00 Savoy-teatterissa Helsingissä.

Suomen PerinneJazz ry:n kymmenvuotisjuhlavuoden pääkonsertti pidetään ke 7.9. klo 19.00 Savoy-teatterissa Helsingissä. Konsertilla kunnioitetaan yhdistyksemme ensimmäistä kunniajäsentä, säveltäjä, kapellimestari ja muusikko Erik Lindströmiä. Hänen syntymästään tuli kuluneeksi sata vuotta 29.5.2022.

Erik Lindström oli suomalaisen iskelmän keskeisiä säveltäjiä, tuottajia ja taustavaikuttajia. Hänen juurensa olivat jazzissa. Lindström uudisti merkittävästi suomalaista iskelmää irrottamalla sitä saksalaisista ja slaavilaisista vaikutteista, tuomalla siihen jazzia ja ranskalaisia sävyjä.

Jazzmuusikkona Lindström oli elämänsä viimeisiin vuosiin asti suvereeni. Hänet valittiin usein säestämään Suomessa vierailleita kuuluisia jazzmuusikkoja. Lindströmin yhtye Dream Team oli myös tärkeä perinteisen jazzin foorumi.

Erik Lindström oli merkittävä vaikuttaja juhlavuottaan viettävässä Suomen PerinneJazz ry:ssä. Hän esiintyi yhdistyksemme ensimmäisessä konsertissa syyskuussa 2012 Helsingin Suomalaisella Klubilla. Vuonna 2001 Suomen Big Band yhdistys valitsi hänet Suomen ensimmäiseksi Jazzlegendaksi.

Juhlakonserttimme orkesterina esiintyy Classic Jazz Society Quintet, johtajina Seppo Hovi ja Antti Sarpila sekä vierailijana Sibis Jazz Youngsters.

Yhdistyksen oma orkesteri tekee tunnetuksi Erik Lindströmin laajaa tuotantoa. Sibelius Akatemian nuoriso-osaston uuden sukupolven huippumuusikot vierailevat tehden aikamatkan jazzin historiaan ja lopuksi molemmat yhtyeet soittavat yhdessä parhaassa "Jazz At The Philharmonics" hengessä.

Quintetissa soittavat Seppo Hovin (juonnot, p, acc) ja Antti Sarpilan (cl, sax) lisäksi Pekka Toivanen (sax, cl), Wade Mikkola (b) ja Thomas Rönnholm (drm). Illan ohjelmisto on Erik Lindströmin tuotannon ohella ajatonta Classic Jazzia - musiikkia Louis Armstrongista – Charlie Parkeriin.

Kesto n. 2,5 h, sisältää väliajan.

Permanto K18 anniskelualue. Parveke S, ei anniskelua.

Sulje