Valokuva © Mari Anthoni

Kävelykierros Träskändassa tarunhohtoisen Aurora Karamzinin jalanjäljissä

Träskändanristi 4, 02940 Espoo
Träskändan kartanopuisto

Tutustutaan Mari Anthonin johdolla rauhallisesti kävellen Träskändan kartanon kauniiseen ympäristöön ja kiehtovaan historiaan sekä tulevaisuuden suunnitelmiin.

Kävelykierroksen aikana tutustutaan Mari Anthonin johdolla rauhallisesti kävellen Träskändan kartanon kauniiseen ympäristöön ja kiehtovaan historiaan sekä tulevaisuuden suunnitelmiin. Päähenkilönä on kartanon tunnetuin ja pitkäaikaisin omistaja Aurora Karamzin, upporikas ja kuvankaunis hovineiti, josta kypsyi merkittävä yhteiskunnallinen vaikuttaja ja koko kansan rakastama hyväntekijä. Ehdoton kohokohta Träskändan historiassa oli keisari Aleksanteri II:n vierailu, josta edelleen muistuttavat mm. koristeellinen latriini sekä Keisarin tammi. Luonnonsuojelualueella on myös monia muita merkittäviä rakennuksia ja muistomerkkejä, jotka kertovat alueen värikkäästä historiasta.

Lähtö Träskändan kartanon pysäköintipaikalta, osoitteesta Träskändanristi 2

Ei ennakkoilmoittautumista, osallistumismaksu 10 €/hlö paikan päällä käteisellä tai MobilePaylla numeroon +358 40 539 0656.

Kierros on suomenkielinen, kesto 2 tuntia.