Jenni Rahkonen: Råttans lycka

17.5.2025 | 11:00 – 6.7.2025 | 17:00

Södra Järnvägsgatan 8, 00100 Helsingfors

Konstnären har under lång tid skrapat ihop och samlat på sig material till verken och de bär ofta med sig förslag att följa eller på vars bekostnad man kan skämta. En stor del av arbetet går ut på att experimentera och kartlägga möjligheter. Skapandet föder sig självt och bildar en ömsom haltande, ömsom svävande rörelse.

Verken som sporrats av en ingivelse är nära knutna till observationer av utrymmet och materialens natur. Kroppsliga minnen får betraktaren att leva sig in i fenomenen och definierar vad man ska fokusera på.

Strävan är att röra sig i en terräng som precis håller på att bildas, skapa utrymme för det odefinierade, titta noggrant och smälta in i världen via sinnena.

Konstnären Jenni Rahkonen bor och jobbar i Helsingfors. Hon utexaminerades som magister i bildkonst från Konstuniversitetets Bildkonstakademi år 2021. Hennes verk har ställts ut på exempelvis Sinne (2023) och Galleria Huuto (2021) i Helsingfors.

 

HAM Helsingfors konstmuseum

17.5.-6.7.2025

Tis 10–17, ons-fre 11–19, lör-sön 11–17

Biljetter: 20/12/0 €

Photo Jenni Rahkonen
Kuva taiteilijan työhuoneelta.