Jultiden på Sveaborgcentret

26.12.2025 | 10:30 – 11.1.2026 | 17:00

Sveaborgsmuseet

Sveaborg C 74, 00190 Helsingfors

Sveaborgcentret är klätt till julstämning. En gran pryder husets lobby, där även en julskogsscen. Man kan komma i julstämning i Café Augustin med varm glögg och juliga delikatesser.

Även i Sveaborg-museet, som berättar om fästningens historia och nutid, finns julstämning. Fyrvaktaren Svante har gömt glimmande ljusgnistor och små uppgifter samt ledtrådar som visar vägen vidare i museets utställning. 

Under sökandet kan man lära sig en sak eller två om den över 270 år gamla sjöfästningen och dess invånares liv. Tips för att hitta glimmande ljusgnistorna och rutten kan fås i museets biljettkassa och stigen kan följas till priset av museets inträdesavgift.

Från Sveaborgcentrets café kan man köpa förfriskningar samt söta och salta bakverk. I museibutiken hittar man souvenirer och presentartiklar till julklappen. 

 

Sveaborgsentret och -museet

12.12.2025-11.1.2026

Dagligen 10.30–17.00, utom 24.–25.12. stängt

Biljetter till museet: 10 € vuxna, 5 €barn (7–17 år), studerande/pensionärer 8 €.

Photo Ehrensvärd-seura
Suomenlinna-museo jouluisassa valaistuksessa