Kollektivet – Bilderboksillustration från Finland
15.8.2025 | 11:00 – 14.9.2025 | 17:00
Nervandersgatan 3, 00100 Helsingfors
Barnkulturen tar över Konsthallen i en lekfull, tankeväckande och inkluderande värld av bilderbokskonst. Den färgstarka och upplevelserika utställningen presenterar välkända finländska illustratörers arbete.
Utställningen Kollektivet – Bilderbokillustrationer från Finland presenterar ett antal inhemska illustratörer av högsta klass. Medverkande är Linda Bondestam, Jenni Erkintalo, Lena Frölander-Ulf, Edith Hammar, Maija Hurme, Erika Kallasmaa, Jenny Lucander, Laura Merz, Sanna Pelliccioni och Maria Sann. Flera av konstnärerna på utställningen har belönats med internationella utmärkelser.
Utställningen vänder sig till alla som är intresserade av illustrationer och vill se världen ur ett barns perspektiv och uppleva historieberättandets magi. De mångdimensionella bilderböckerna erbjuder saker att tänka på för alla åldrar, utan att väja för svåra ämnen eller för att inge hopp. De produktiva författarna är angelägna om att väcka debatt om bilderbokens väsen och möjligheter.
Den insiktsfulla presentationen av utställningen har utformats med barnen i åtanke. I Konsthallens skulpturrum kan man kliva in i bilderbokens värld: alla konstnärer har fått sitt eget upplevelserum. Konsthallen bjuder in publiken för att upptäcka den värld som varje konstnär har skapat.
Helsingfors Konsthall
15.8. – 14.9.2025
Ti, to & fre 11.00-18.00
Ons 11.00-20.00
Lö-sö 11.00-17.00
Inträde 20/12€, under 18 år fritt inträde
