Krypta – indiespa

13.8.2026 | 17:00

Espens estrad

Esplanadparken, 00100 Helsingfors

Har du någonsin drömt om att leva i en verklighet där Freeman och Blue Öyster Cult skulle göra musik tillsammans?

Om ditt svar är ja så är Krypta, inspirerat av ockult rock och finländsk melankoli, den musik som din känsliga, mystiktörstiga själ längtar efter. Bandet kombinerar drag av schlager med melodisk gitarrdistortion, och bandets poetiska, vemodiga lyriska uttryck väller fram ur sinnets mystik, skräck och romantik. I Kryptas låtar är det mänskliga sinnet som en dal där ingenting är som det ser ut – egna vanföreställningar leder lyssnaren in på stigar hen aldrig visste hen skulle ta. Trots melankolin finns det alltid en gnutta hopp i texterna. Kryptas senaste album Unen oma, som är bandets andra album, släpptes i april 2026 av Svart Records.

Jag tror att det blir indiespa! Konsertserien indiespa som presenterar den nyaste och intressantaste inhemska indiemusiken på Esplanadestraden får fortsättning i år under tre kvällar med sex olika band.

Konserterna, som ordnas i juli och augusti, erbjuder publiken vid Esplanadestraden ljudbilder från känsliga popstämningar till hård rock’n’roll. Speltider kl. 17 och 18, alltid fritt inträde!