Teater Tuomikko: Ihmeitä ja kummia (Under och märkligheter) – Hurra!-teaterveckor

22.3.2025 | 14:00

Annegatan 30, 00100 Helsingfors

En liten flickas dagbok från 1987 öppnar dörren till en tid då det inte fanns något internet och till och med telefonen var kopplad till väggen.

Tillsammans med vänner lekte vi utomhus och utforskade naturens underverk. Om allt detta skrev lilla Terhi i sin älskade dagbok, som hade en mjuk tygyta och ett litet lås med en nyckel som hängde i en kedja runt hennes hals. När Terhi hittar dagboken flera decennier senare bestämmer hon sig för att väcka berättelserna till liv så att även dagens barn kan ta del av dem.

Dockteaterföreställningen består av små berättelser som inspirerar till att plocka upp stenar och titta närmare på naturen. Scenen för föreställningen Ilon aiheita ja pieniä ihmeitä (Glädjeämnen och små under) är det plagg som artisten bär, vilket genom några få vändningar alltid förvandlas till miljön och karaktärerna i en ny liten berättelse. Ett av undren i föreställningen är just scenen, vars dolda hemligheter man aldrig skulle kunna ana vid första anblicken.

Syftet med programmet är att inspirera barn att observera och utforska naturen, och att hjälpa dem att förstå naturens underverk och mångfald. Man kan upptäcka en spännande värld när man plockar upp en sten som legat länge på sin plats, eller se mycket mer liv längs en skogsstig när man sätter sig på huk och tittar närmare.

Föreställningen tar med publiken på en förunderlig upptäcktsresa, där man både kan titta och delta.

Premiären för denna föreställning som belönats med årets Itu25-pris kommer att äga rum i februari 2025.

Språk: finska
Längd 35 min.
Åldersrekommendation 2+