Yrjönkadun uimahallin avajaiset
2.2.2026 | 12:00 – 18:00
Yrjönkatu 21 b, 00100 Helsinki
Yrjönkadun uimahalli avataan maanantaina 2.2.2026 tutustumiskierroksilla ja juhlavan erikoisohjelman siivittämänä.
Avajaispäivänä 2. helmikuuta uimahallissa järjestetään yleisölle maksuttomia tutustumiskierroksia, ja avajaispäivän aikana ei vielä pääse uimaan tai saunomaan. Tutustumiskierroksilla uimahallin henkilökunta kierrättää halukkaita uimahallin 1. ja 2. kerroksen uusituissa tiloissa. Yleisön omatoiminen kiertäminen hallissa ei ole avajaispäivänä mahdollista.
Tutustumiskierrokset alkavat avajaispäivänä kello 12, ja kestävät noin puoli tuntia kerrallaan. Kierrokset järjestetään non stop -tyylisesti ja pääsääntöisesti suomeksi, mutta tilanteen mukaan myös ruotsiksi ja englanniksi. Tutustumiskierrosten lisäksi avajaispäivän ohjelmassa on ikoniseen uimahalliympäristöön sopivia huikeita esityksiä.
Avajaispäivän ohjelma:
12.00 opastetut tutustumiskierrokset 1. ja 2. kerrokseen alkavat
12.15–12.30 mieskuoro Laulu-Miesten esitys
12.30 Helsingin Uimareiden taitouintiesitys
13.30–13.45 naiskuoro Diskantin esitys
13.45 Helsingin Uimareiden taitouintiesitys
15.30–15.45 naiskuoro Diskantin esitys
15.45 Helsingin Uimareiden taitouintiesitys
17.00–17.15 naiskuoro Diskantin esitys
17.15 Helsingin Uimareiden taitouintiesitys
18.00 uimahalli suljetaan
Tiistaista 3. helmikuuta alkaen uimahallissa alkavat tuttuun tapaan erilliset uintipäivät naisille ja miehille eri viikonpäivinä. Naisten uimapäivät ovat maanantaisin, keskiviikkoisin, perjantaisin ja sunnuntaisin. Miesten päivät ovat puolestaan tiistaisin, torstaisin ja lauantaisin.

