Espan lavan avajaiset – Kajos | Viia | Sounds of South America
15.5.2026 | 16:00 – 19:00
Esplanadin puisto, 00100 Helsinki
Espan lavan avajaiset kajahtavat käyntiin monipuolisella musiikilla. Tahdit liikkuvat nykykansanmusiikista dark-popin melankoliaan ja latinalaisiin rytmeihin!
Espan lavan avajaiset käynnistyvät klo 16 Kajoksen myyttisellä ja voimallisella nykykansanmusiikilla. Klo 17 lavan valtaa Viian sinemaattinen dark-pop, ja klo 18 juhlan huipentaa Sounds of South American rytmikäs latinalainen musiikkibuffet.
Päivän ohjelma
klo 16 Kajos
klo 17 Viia
klo 18 Sounds of South America
Kajos
Kajos on väkevä nykykansanmusiikkiyhtye, jonka musiikki innoittuu suomalais-karjalaisesta loitsuperinteestä ja jykevästä luonnonvoimasta. Kajoksen musiikissa alkuvoimainen ja akrobaattinen äänenkäyttö, koskettava sellonsoitto, jylhät biitit ja elokuvalliset äänimaisemat kietovat kuulijan myyttiseen, ajattomaan todellisuuteen. Kajoksen livekokoonpanon muodostavat laulaja-säveltäjä Sini Koskelainen, sellisti Susanna Syrjäläinen ja lyömäsoittaja Oskari Lehtonen.
Viia
Viia on porilaislähtöinen laulaja-lauluntekijä, joka kirjoittaa englanninkielistä, sinemaattista dark-poppia rockahtavalla vivahteella. Hänen musiikilleen on tunnusomaista tarttuvat melodiat, vahvat kertosäkeet ja voimaannuttava melankolisuus. Viian samaistuttavat lyriikat pureutuvat ihmissuhteiden kipukohtiin ja arkisiin tabuihin – teemoihin, joihin kuulija voi uppoutua.
Kaudella 2025 Viia ihastutti Espan lavan Open Stage -sarjassa, ja nyt pääsee hurmaamaan kauden avajaisissa!
Sounds of South America
Argentiinalaisen Leandro Rocon johtama Sounds of South America esittää perinteistä musiikkia eri puolilta espanjankielistä maailmaa. Nelihenkinen yhtye esittää mm. kolumbialaista cumbiaa, espanjalaista flamencoa sekä uruguaylaista candombea, ja tuo latinalaisen musiikkibuffetinsa nyt Espan lavalle!
Leandro Roco – kitara, laulu
Fabio de Oliveira – kitara, taustalaulu
Humphrey Mubba – basso, taustalaulu
Jani Lehtioksa – lyömäsoittimet, taustalaulu
