Arrested Memory – Rakkautta & Anarkiaa 17.–27.9.2026
25.9.2026 | 19:00
Kasarmikatu 46-48, 00130 Helsinki
R&A-suosikki Sabun rikoselokuvassa etsivä ryhtyy selvittämään sieppausoperaatiota, mutta paheneva muistisairaus sotkee suunnitelmia.
Huonosti nukutun yön jälkeinen päivä on usein tahmea. Olo on väsynyt ja keskittymiskyky koetuksella. Arrested Memoryn rikosetsivänä työskentelevä päähenkilö kantaa tavallista raskaampaa taakkaa: hän kärsii muistisairaudesta.
Kun paikallisen liikemiehen lapsi kidnapataan, etsivä Lee (Ethan Juan) lähtee syyllisen perään lunnasrahat kourassaan. Yltyvä dementia heittää kuitenkin jos monenlaista kapulaa konnajahdin rattaisiin. Operaatio suistuu raiteiltaan lähes välittömästi, ja pian etsivä huomaa pakenevansa paitsi roistoja myös kollegojaan. Vähä vähältä Leen kova ulkokuori antaa myöten. Sairausdiagnoosin taustalta alkaa paljastua menneen haamuja.
Kulttimainetta nauttiva Sabu on ohjannut elokuvia kolmekymmentä vuotta, ja sen huomaa. Arrested Memory on tyylikäs ja itsevarma lisä etsiväelokuvan kirjavaan perinteeseen. Kuvaus suosii lämpimiä värejä, tyyneyttä ja hiljaisuutta. Sabu löytää seesteistä kauneutta hengästyttävien käsirysyjenkin keskeltä. Vaikka Leen verkkaisestikin etenevälle matkalle annetaan tilaa hengittää, elokuva ei unohda lajityyppinsä suolaa: komiikkaa ja meheviä toimintakohtauksia.
Iikka Arve
Ohjaus Sabu
Näyttelijät Ethan Juan, Moon Lee, Reika Kirishima, Shinichi Tsutsumi
Maa Taiwan, Japani
Kielet kiina
Tekstitykset englanti
Ikäraja K16
Kesto 87 min
Teema Asian Cuts
Avainsanat Action, Huumori, Angsti, Jännitys, Muisti, Matka, Suru, Rikos
