Agni Kuokkanen: Through the Shadow

20.7.2026 | 08:00 – 25.8.2026 | 20:00

Kaapelitehdas

Kaapeliaukio 3, 00180 Helsinki

Through the Shadow on näyttely tunteista ja kokemuksista, jotka usein jäävät näkymättömiksi tai joista on vaikea puhua.

Agni Kuokkanen tarkastelee teoksissaan muun muassa häpeää, syyllisyyttä, pelkoa ja haavoittuvuutta sekä niiden jättämiä jälkiä kehoon, muistiin ja tapaan nähdä itsensä.

Näyttely koostuu suurikokoisista hiilipiirustuksista, keramiikkateoksista ja veistoksellisista koruista. Hiilen syvät mustat pinnat, orgaaniset muodot ja kerrostuvat rakenteet rakentavat visuaalisen maailman, jossa sisäiset kokemukset muuttuvat näkyviksi.

Teoksissa varjo ei merkitse pelkästään pimeää tai negatiivista, vaan myös paikkaa, johon ihminen kätkee haavoittuvuutensa, pelkonsa ja muistonsa. Samalla se voi olla tila muutokselle, ymmärtämiselle ja hyväksymiselle.

Agni Kuokkanen on Puolasta kotoisin oleva Suomessa työskentelevä taiteilija ja LAB-ammattikorkeakoulun kuvataiteen opiskelija Lappeenrannassa. Hänen työskentelynsä yhdistää piirustusta, maalausta, keramiikkaa, korutaidetta ja installaatiota. Hänen teoksiaan on ollut esillä Suomessa sekä kansainvälisesti Puolassa, Italiassa, Espanjassa ja Chilessä.

 

Kaapelitehdas, Drawing Gallery D5, Tallberginkatu 1 D, 5 krs

20.7.-25.8.2026

Ma-pe 8.00-20.00

Vapaa pääsy

Photo Agni Kuokkanen