Äitisi, Klytaimestra

14.11.2026 | 14:00 – 16:05

Ryhmäteatteri

Helsinginkatu 25, 00510 Helsinki

Äitisi, Klytaimestra muuntaa Ryhmäteatterin näyttämön maternaalista voimaa uhkuvaksi, hyvin varustelluksi keittiöksi, jonka liedellä poreilee Äidin ylisukupolvinen kohtalokas bravuuri – oireileva äidinrakkaus. 

Minna Lundin ja työryhmän esitys kutsuu kaikille jollain tavalla tutun yksikön – perheen ja sen keskiössä ikuisesti työskentelevän Äidin – ääreen. Se on luonnottoman liioiteltu ja klaustrofobinen kuvaelma perheestä, jota ruokkii Äidin rakkaus omaan kohtaloonsa. Esitys tarkastelee Äitiä yhdessä kirjoitettuna kansansatuna – kertomuksena, jota on säilötty, toistettu ja siirretty sukupolvelta toiselle niin uskollisesti, että Äiti on jähmettynyt hengiltä. Kaikilla on villejä kuvitelmia siitä, mitä Äidin pitäisi olla ja Äitien kiroukseksi lankeaakin halu olla tuottamatta pettymystä.

Näytelmä on vapaasti inspiroitunut antiikin Kreikan tragediasta Elektra, jossa Klytaimestran tytär päättää yhdessä veljensä kanssa murhata äitinsä. Elektra-myytin keskeisiä teemoja ovat kosto, pakkomielteinen suhde isään, äiti-tytär suhteiden kompleksisuus, kohtuuttomat vaatimukset sekä aggressio omaa äitiä kohtaan.

Näyttämöllä näyttelijät Santtu Karvonen, Sonja Kuittinen, Minna Suuronen ja Robin Svartström sekä muusikko Mila Laine. 

 

Ryhmäteatteri

7.-28.11.2026

 

Esitykset:

7.11./14.11./21.11./28.11.

14.00-16.05, sis. väliajan

Liput 52 / 42 / 24€ Tiketistä, ikäsuositus 15+

Esitys on suomenkielinen

Photo Ryhmäteatteri