Amici Friends

15.9.2026 – 25.10.2026

Meilahden taidehalli

Tamminiementie 6, 00250 Helsinki

”Vuonna 1996, 30 vuotta sitten, tai niin kuin Roomassa sanottaisiin, monta paavia sitten, sain mahdollisuuden pitää ensimmäisen oman näyttelyni Rooman Accademia di Belle Artin ylläpitämässä Capranic Arte tilassa. Samana vuoden joulukuussa minulla oli ensimmäinen näyttelyni myös Helsingissä.

Näistä kahdesta näyttelystä lähtien näyttelytoimintani ei ole koskaan pysähtynyt. Kymmeniä omiani sekä kuratoimiani näyttelyitä museoissa ja gallerioissa Suomen ja Italian lisäksi eri puolilla maailmaa, osallistumisia suuriin kansainvälisiin symposiumeihin ja taidebiennaaleihin.

Huomaan usein katsovani taaksepäin ja miettiväni, mikä on ollut minulle itselleni tärkeintä näissä kansainvälisissä näyttelyissä. Totta kai itsensä esille saaminen on aina merkittävä mahdollisuus, mutta ehkä vielä merkityksellisempää on ollut saada tavata kerralla suuri joukko, hyvin erilaisista lähtökohdista tulevia taiteilijoita ja voida vaihtaa ajatuksia heidän kanssaan. 

Juhliakseni 30-vuotista taiteilijanuraani olen halunnut koota näyttelyyn joukon taiteilijoita, joita olen tavannut urani aikana ja joiden kanssa minulla on ollut todellista ajatustenvaihtoa. Yhdistävänä tekijänä meillä kaikilla on se, että olemme tavanneet toisemme kansainvälisissä biennaaleissa eri puolilla maailmaa.” 

Hannu Palosuo

 

Meilahden Taidehalli

15.9.-25.10.2026

Ti-su 12.00-17.00

Sisäänpääsy 5€ (10€ sis. kahvin/teen ja pullan) ovelta tai Ticketmasterista

Photo Meilahden Taidehalli