Hans-Peter Schütt: Anima
27.3.2026 | 8.8.2026
Annankatu 30, 00100 Helsinki
Palapeleille maalattuja, toistaiseksi tuntemattomien eläinoletettujen olentojen muotokuvia.
Anima-näyttelyn teokset kuvaavat eläinoletettuja olentoja ja ne on tehty käytettyinä löydetyistä palapeleistä. Olennoissa on jotakin tuttua, mutta ne eivät kuitenkaan kuvaa mitään tuntemiamme eläimiä. Se mitä ajattelemme tietävämme ja tuntevamme muuntuu uudeksi ja kummalliseksi. Tuntemattomuus on läsnä, mutta sen saa kohdata turvallisesti.
Teokset käsittelevät eläinaiheen välityksellä ei-inhimillisen maailman kohtaamista pohtien mahdollisuuksia, joita meillä ihmisillä on vaikuttaa näiden kohtaamisten laatuun esim. herkkyyden, mielikuvituksen ja kärsivällisyyden avulla. Miten osaisimme paremmin mieltää muunlaisia, itsestämme poikkeavia tapoja olla ja elää maailmassa sekä ottaa niitä huomioon?
Avajaiset 26.3. klo 17-19 – Tervetuloa!
Näyttely on valittu ohjelmistoon Annantalon avoimen haun kautta. Kevään 2025 aikana hakuun tuli 230 hakemusta, joiden joukosta Annantalon oppilasraati valitsi kuusi taiteilijaa toisen kerroksen gallerioihin sekä alakerran yhteisnäyttelyyn.
