Humanity’s Last Breath
22.10.2026 | 19:00 – 23:59
Urho Kekkosen katu 4-6, 00100 Helsinki
Ruotsin deathcore-ylpeys Humanity’s Last Breath tuo Euroopan-kiertueensa Tavastialle ensi lokakuussa, mukana myös Vildhjarta, Enterprise Earth ja Karmanjakah.
Matalilla tajuuksilla operoiva Humanity’s Last Breath on noussut vuoden 2010 Reanimated by Hate -EP:nsä ja sitä seuranneiden neljän albumin myötä yhdeksi tärkeimmistä uuden ruotsalaisen metalliaallon edustajista.
Deathcorea, djentiä ja doom metalia taidolla yhdistelevä ja myös polyrytmiikalla seostaan sopivasti maustava Humanity’s Last Breath on kuvannut omaa musiikkiaan sanalla ”thall”.
Yhtyeen nykykokoonpanossa on mukana yhtyeen primus motorin ja perustajajäsen Buster Odeholmin lisäksi myös suomalaisverta Atlas-yhtyeen Tuomas Kurikan liityttyä yhtyeen riveihin kitaristiksi vuonna 2023.
Yhtye julkaisi viimeisimmän Ashen-studioalbuminsa samana vuonna ja nähtiin myös Suomessa kahdella klubikeikalla. Viimeksi Humanity’s Last Breath on vieraillut Suomessa Lorna Shoren lämmittelijänä Helsingin jäähallissa.
Humanity’s Last Breath on tiputellut kuluneen vuoden mittaan uusia singlejulkaisuja, joka antaa tulevan Euroopan headliner-kiertueen julkaisun ohella lupausta uudesta studioalbumista, vaikka virallisesti Humanity’s Last Breath ei olekaan vielä asiasta puhunut.
Viimeisin single Godhood julkaistiin tämän vuoden tammikuussa.
Tavastia-klubi
22.10.2026
Liput 41,50-44,50€ Tiketistä ja ovelta, K-18
