Jewish Silent Film Festival
7.11.2026 – 8.11.2026
Sofiankatu 4, 00170 Helsinki
Suomen Klezmer-yhdistyksen elokuvafestivaalilla Helsinki Klezmer Kapelye säestää lauantaina kolmea mykkäelokuvaa ja sunnuntaina on vuorossa kaksi dokumenttielokuvaa sekä paneelikeskustelu.
Lauantai 7.11.
14.00 Varieté, ohjaus E. A. Dupont. Elokuva on visuaalisesti vaikuttava ja psykologisesti intensiivinen kuvaus halusta, petoksesta ja tuhosta.
16.00 Ost und West, ohjaus Sidney M. Goldin & Ivan Abramson. Elokuva käsittelee amerikkalaisen ja itäeurooppalaisen juutalaisuuden eroja, identiteettiä ja modernisaatiota.
18.00 Die Austernprinzessin, ohjaus Ernst Lubitsch. Farssi amerikkalaisista superrikkaista ja eurooppalaisista aatelisista.
Sunnuntai 8.11.
14.00 Mir kumen on / Me olemme tulossa, ohjaus Aleksander Ford. Elokuva kuvaa juuutalaisten köyhien lasten arkea ja heidän matkaansa tuberkuloosisanatorioon.
16.30 Holokaustin värit – matka tuhatvuotiseen valtakuntaan, ohjaus Rax Rinnekangas. Elokuva tarkastelee holokaustin ideologisia juuria, antisemitismin historiaa ja arjalaisuuden myyttiä.
Elokuvan jälkeen paneelikeskustelu arjalaisuuden kehittymisestä saksalaisten käsissä puhtaan rodun symboliksi ja muuttumisesta natsismiksi. Osallistujina Tuija Parvikko Jyväskylän yliopistosta sekä elokuvaohjaaja, kirjailija ja valokuvaaja Rax Rinnekangas.
Kino Engel
7.-8.11.2026
Liput 20€, ikäsuositus 16+