Metsän suojassa – Metsäimprodialogi

22.8.2026 | 13:00 – 15:00

Kanneltalo

Klaneettitie 5, 00420 Helsinki

Jukka IImosen metsädialogissa pyritään näkemään metsäasiat poikkeavin silmin, oudoin osallistujin.

Metsädialogiin, jossa on vähemmän dialogia ja enemmän ristiriitoja, on ilmoittautunut jo mm. hömötiainen, kirjanpainaja, sijoitusrahaston edustaja Bostonista ja japanilainen ekoterroristi (jos ei ole telkien takana) sekä Virtaska, kärttyinen mökinomistaja. Luultavasti pari muutakin.

Tapahtuma on osa moniaistista Metsän suojassa näyttelyä ja tapahtumakokonaisuutta, joka kutsuu pohtimaan metsän tulevaisuutta taiteen, tieteen ja osallistumisen kautta. Katso tarkemmat tiedot tapahtumista tapahtumakalenteristamme.

pe 14. – la 29.8. | Metsän suojassa -näyttely Kanneltalon galleriassa
la 15.8. klo 13 | Jukka Ilmonen esittelee Metsäkissa2044-hankkeen tuloksia
Taiteiden yö, to 20.8. klo 17 | Katja Luhtala & kollektiivi: Metsä M
Taiteiden yö, to 20.8. klo 17.30 | Metsänpohja – yhteisötaideteos
Pe 21.8. klo 17 | Metsähaikutyöpaja
La 22.8. klo 13 | Metsäimprodialogi
La 22.8. klo 15 | Taiteilijatapaaminen: Susu Rytteri
To 27.8. klo 17 | Luontoyhteystyöpaja
Pe 28.8. klo 16 | Utopiapedagogiikkaa-luento
Pe 28.8. klo 18 | Legioonateatterin metsäteatterikollektiivi: Niin metsä vastaa
Suomen luonnon päivä, la 29.8. klo 13 | Pyöreän pöydän keskustelu utopiatulevaisuudesta | Suomen luonnon päivä
Suomen luonnon päivä, la 29.8. klo 15 | Katja Luhtala ja Metsä M -kollektiivi: Metsäsydän – Oodi lähimetsille

Näyttely ja tapahtumat ovat osa Helsingin kaupungin kulttuuripalveluiden ympäristöohjelmaa. Lue lisää ympäristöohjelmasta.

Näyttelyyn ja tapahtumiin on vapaa pääsy.