The art of

6.8.2026 – 4.10.2026

Kohta

Työpajankatu 2 B, rakennus 7, 3.krs, 00580 Helsinki

Ryhmänäyttely tuo yhteen kuvataiteen, arkkitehtuurin ja muotoilun laaja-alaisia aiheita.

L’Esprit de L’Escalier on Kulttuurisaunasta vuonna 2012 alkanut ja julkaisemista luovana projektina tutkiva kansainvälinen projekti. 

Projektin nimettöminä pysyttelevät tekijät asettavat esille version Arkkitehtuurimuseon Unbuilt Helsinki -näyttelyä varten vuonna 2012 suunnitellusta kokonaisuudesta. 


Henrietta Lehtonen on koulutukseltaan arkkitehti ja nousi kansainväliselle taidekentälle ”relaatioestetiikan” aallon myötä 1990-luvulla. Teoksessaan Nest (reconstruction of a nest I wanted to build 6 years old) hän palaa tuon ajanjakson hybridi-installaatioihinsa. 

 

Hedy Leung on päätynyt kuvataiteen pariin kokeellisen ikebanan kautta. Hänen materiaalinsa ovat usein peräisin läheltä paikkoja, joissa hän toteuttaa avajaisissa yleisön edessä rakentuvat installaationsa. 

 

Eglė Ridikaitė on kehittänyt tekniikan, joka perustuu spraymaalaamiseen sapluunoiden läpi. Viime vuosina hän on jäljentänyt Vilnan 1800- ja 1900-luvun rakennusten lattioita. Triptyykki Floor of the Great Synagogue of Vilna koostuu pingoittamattomista kankaista ja toisintaa toisen maailmansodan jälkeen puretun synagogan terrazzo-lattioita. 

 

Kohta Taidehalli

6.8.-4.10.2026

Ti-pe 12.00-18.00

La-su 12.00-16.00

Vapaa pääsy

Photo Kohta Taidehalli