Paavo Manninen: Satu- ja tarina kurssi 7-8-vuotiaille – 7-8-vuotiaat, 2017-2019 syntyneet

25.8.2026 | 15:30 – 3.11.2026 | 17:00

Annantalo

Annankatu 30, 00100 Helsinki

Kirjallisuuskurssilla sukelletaan satujen ja tarinoiden maailmaan. Tarinoita luetaan, kerrotaan ja niiden herättämiä mielikuvia maalataan leikkimielisessä ja tunnetaitoja kehittävässä pienryhmässä.

7–8-vuotiaiden kirjallisuuskurssilla (10 x 90 min) luetaan satuja, joiden herättämistä ajatuksista jutellaan ja tehdään niihin liittyviä ohjattuja harjoituksia. Kerrotaan itse tarinoita, piirretään ja maalataan luettuun liittyviä mielikuvia sekä näytellään teatteria. Kuvitellaan henkilöhahmoille menneisyyksiä ja tulevaisuuksia ja keksitään vaihtoehtoisia juonenkulkuja.

Pienryhmässä (4–8 lasta) on leikkimielinen ja turvallinen ilmapiiri, ja opetuksessa vahvistetaan lapsen tunnetaitoja, reflektio- ja kuvittelukykyä. Osallistujat saavat mukaansa tarinoitaan ja kuvataideteoksiaan.

Opetuskieli on suomi, mutta kurssilla ei tarvitse osata lukea eikä kirjoittaa – motivaatio tarinoiden kuuntelemiseen ja kertomiseen riittää. Opettaja, FT Paavo Manninen on kirjallisuudentutkija, sanataide- ja kirjallisuusterapiaohjaaja, jolla on paljon kokemusta lasten sanataiteesta.

Kurssin hinta on 450 euroa (sis. materiaalikulut).

Kurssille ilmoittaudutaan kaksivaiheisesti: 1) ilmoittautumalla sähköpostitse opettajalle osoitteeseen paavo.t.manninen@jyu.fi 11.5.2026 mennessä (kerro samalla lapsen ikä, nimi ja huoltajan/huoltajien yhteystiedot) ja 2) sitova ilmoittautuminen maksamalla kurssin hinta 3.8.2026 mennessä (tarkemmat maksuohjeet sähköposti-ilmoittautumisen yhteydessä; maksua ei palauteta).