Cantores Minores & Windsbacher Knabenchor

25.10.2026 | 16:00 – 17:15

Kallion kirkko

Itäinen Papinkatu 2, 00530 Helsinki

Cantores Minores & Windsbacher Knabenchor – poikakuorokohtaaminen

Suomalaista ja kansainvälistä poikakuoromusiikkia

Cantores Minores ja Windsbacher Knabenchor pitävät yhteisen konsertin Kallion kirkossa, jossa he esiintyvät sekä yhdessä että erikseen.

Cantores Minores ja maailmankuulu saksalainen Windsbacher Knabenchor -poikakuoro (per. 1946) esittävät yhteistyössä myös Johannes Brahmsin ’Ein deutsches Requiem’ -teoksen lokakuussa kahdessa konsertissa.

Yhteisprojektin pääkonsertti on 30.10. klo 19.00 poikkeuksellisesti Johanneksenkirkossa. Teos esitetään myös 29.10. Lohjan kirkossa yhteistyössä Lohjan kaupunginorkesterin kanssa. 

Solisteina ovat oopperalaulaja Tuuli Takala, sopraano, ja CM-alumni Tuomas Pursio, baritoni. Konsertin aloittaa Brahmsin Alttorapsodia, jossa solistina on Jeni Packalén, ja toisena numerona kuullaan säveltäjän Traaginen alkusoitto. Konsertit johtaa prof. Hannu Norjanen.

 

Windsbacher Knabenchor, joht. Ludwig Böhme

Cantores Minores, joht. prof. Hannu Norjanen

 

Kallion kirkko

25.10.2026

16.00-17.15

Liput 15/25€ Ticketmasterista

 

Windsbacher Knabenchor saapuu Suomeen 60 laulajan kokoonpanolla 24.-31.10.2026.

Photo Katharina Gebauer