Dragon Europeans 2026 Helsinki

28.6.2026 | 11:00 – 3.7.2026 | 18:00

Tapahtuman Kisakylä Lyypeckinlaituri Vanhan Kauppahallin edessä

Louhi-luokan EM-purjehdus: Dragon Europeans 2026 Helsinki

Kansainvälinen huippupurjehdus valtaa Helsingin merellisen keskustan, kun arvostettu Louhi-luokka (Dragon) kilpailee Euroopan mestaruudesta kesällä 2026.

Helsingin upea saaristo tarjoaa näyttämön yhdelle purjehdusmaailman klassisimmista veneluokista. Kilpailuun saapuu noin 70 venekuntaa ja maailmanluokan huippupurjehtijoita ympäri Eurooppaa. Tapahtuman keskipisteenä toimii historiallinen Valkosaari, ja yleisö pääsee nauttimaan kisatunnelmasta aivan lähietäisyydeltä.

 

Koe kisatunnelma Lyypekinlaiturilla ja Valkosaaressa:


Tapahtuman sydän on Vanhan Kauppahallin eteen, Lyypekinlaiturille nouseva kisakylä. Siellä voit seurata kisoja screeniltä, kuulla tuoreimmat kuulumiset mereltä ja nauttia merellisestä tunnelmasta. Myös kilpailun isäntäsaari Valkosaari (NJK) toivottaa vieraat tervetulleiksi tutustumaan upeisiin Louhi-veneisiin ja kisatapahtumiin.

Molempiin kohteisiin – kisakylään ja Valkosaareen – on vapaa pääsy.

 

28.6.-3.7.2026

11.00-18.00
 

Paikat:

Kisakylä: Lyypekinlaituri (Vanhan Kauppahallin edusta)

Kisasatama: NJK Valkosaari (yhteysvene Kisakylästä tai Ehrenströmsvägeniltä)

Kisarata:Isosaaren itäpuolella

Lisätiedot: https://helsinkidragon2026.com/


Vapaa pääsy

Photo Sailpix.fi