Valokuva Forum Box (c) Kristoffer Ala-Ketola
Infatuation with the Never Ending Past
Kristoffer Ala-Ketola – Infatuation with the Never Ending Past (2022)
Kristoffer Ala-Ketola – Infatuation with the Never Ending Past (2022)
Infatuation with the Never Ending Past rakentuu sadoista kohtauksista ja otoksista, jotka yhdessä luovat assosiaatiosarjan, absurdin kertomuksen ja ehdotuksen muokatulle historialle.
Ala-Ketola yhdistää vinjettejä henkilökohtaisesta elämästään rakennettuihin studiokuviin kuvatakseen queer-matkaa, joka asettaa rinnakkain henkilökohtaisen ja jaetun, symbolisen ja dokumentaarisen, ohjatun ja intuitiivisen, arkistoidun ja editoidun. Ala-Ketola pohtii ohjaajan, leikkaajan, esiintyjän, katsojan, subjektin ja objektin rooleja samanaikaisesti tarkastelemalla päiväkirjamaisia videoleikkeitään, rakentaen niistä menneisyyden fantasian.
Video viittaa ystävyyteen, iloon, yhteisöön, juhlimiseen, luontoon, eläimiin, ötököihin ja muistoihin, joita ihmiset tallentavat laitteisiinsa ja jotka ilmentävät ihmisten yhteyttä toisiinsa, jaettua tietoisuusuutta ja elossa olemista.
Forum Box
6.–29.10.2023
ti–su klo 12–17
Vapaa pääsy