Kalmakumpu – Dödens kulle – Illustrationsutställning på kafé Napero
2.4.2026 | 13.6.2026
Annegatan 30, 00100 Helsingfors
Kalmakumpu är en experimentell tecknad serie för barn av Roope Eronen om en förtrollad djurkyrkogård och dess invånare.
Karaktärerna i serien är till stor del baserade på förslag från läsarna. De första figurerna samlades in från deltagarna i Annegårdens seriekurser. Kalmakumpu utkommer två gånger per år. Den första delen publicerades hösten 2025.
Kalmakumpu syftar till att fördjupa barns relation till tecknade serier genom det breda känslospektrum som används i dem. Verket syftar till att utveckla läsarnas empati och stärka barnets roll som läsare. Verket förlitar sig på barnets förmåga att hantera allvarliga frågor genom läsning. Kalmakumpu behandlar dödens olika dimensioner i en trygg och vänlig miljö.
Utställningen presenterar den tecknade seriens karaktärer och stämningar. Den firar utgivningen av det andra Kalmakumpu-albumet.
Arbetet har fått stöd av Konestiftelsen.
www.kalmakumpu.fi
