Mirjam Yeboah: Emellan
2.10.2026 – 24.10.2026
Ekogatan 4, 00530 Helsingfors
Emellan är en immersiv textilinstallation där kroppen gestaltas som rum, minne och skydd.
Utställningen, som byggs upp av textilskulpturer och ett ljudlandskap, bjuder besökaren att stiga in i en kojliknande miljö där personliga minnen, kulturarv och kroppsliga erfarenheter flätas samman.
Verket utforskar afro-finländsk och fante-finlandssvensk identitet ur ett intersektionellt perspektiv. De hängande textilskulpturerna ger uttryck åt komplexa sätt att navigera i den omgivande världen och dess förväntningar. Utställningens deltagande element inbjuder besökaren att uppleva verket med hela kroppen.
Emellan skapar ett rum där tiden är icke-linjär och där förfäder, gemenskap och egna minnen kan vara närvarande samtidigt. Utställningen utforskar identitetens mångfacetterade natur genom sinnliga upplevelser, ömhet och delade erfarenheter. Den frågar hurdana rum vi kan skapa när mångfald inte är ett undantag, utan en utgångspunkt.
Under utställningen ordnas tre deltagande verkstäder i installationsmiljön, där deltagarna under konstnärens handledning kan lämna sina egna spår i verket.
En guidning på finskt teckenspråk hålls på utställningen lördagen den 10 oktober 2026 kl. 13.00–14.00.
Mirjam Yeboah är en finsk-ghanansk textilkonstnär specialiserad på kostymdesign och pedagogik. Deras konst tar ofta avstamp i skärningspunkterna mellan deras egna identiteter samt i ett dekoloniserande grepp. För dem är textil inte bara ett medium, utan också ett berättande element i sig – kraftfullt och mjukt. Därför är Mirjam särskilt intresserad av förhållandet mellan kropp, psyke och material.