Dhamal World Collective | Kasvu – Etno-Espa – Barnlördag
8.8.2026 | 14:00 – 16:00
Esplanadparken, 00100 Helsingfors
På Etno-Espas barnlördag får vi höra vad som uppstår när rytmer från Indien och Österbotten möts. Samtidigt får barnfamiljerna i publiken utforska naturens mångsidiga landskap och små varelser.
14.00 | Dhamal World Collective: Findia express
Explosiva rytmer, hänförande och mystiska melodier med folkmusikens puls från norra Indien och Österbotten.
De fantastiska musikerna Charlotta Kerbs (Finland) och Sanjay Khan (Indien), alias Dhamal World Collective, kombinerar musiken från sina egna kulturer i en fascinerande och färgstark värld. Denna mångkulturella show förmedlar sprudlande glädje och vänskap, leker med språk och rytmer och tar lyssnaren med på en alldeles unik upplevelse. Genom sången och musiken får vi bekanta oss med de indiska instrumenten tabla, kartal, tanpura och harmonium.
”Vi tror att musik kan främja en glad, öppen och vänlig värld – välkommen att följa med oss på vår resa, namaste!”
Charlotta Kerbs – sång, gitarr
Sanjay Khan – sång, handdragspel, tablas, kartal
15.00 | Kasvu: Mielimaisemia
Kasvu-ensemblens konsert är inspirerad av mångsidiga naturlandskap: egenfotograferade bilder och musik för in bland annat skog, våtmarker och ängar i konsertscenen. Den uppmärksamma kan snart märka att någon varelse tycks ha vandrat in från landskapet! Var det en höstack som flög förbi? Eller en ullhårig nyckelpiga? Skogens ekosystem fungerar som ett band när det är som bäst.
Konserten gestaltar naturens mångfald genom musik, lek, samtida poesi och fakta. Den tar publiken med på fängslande, känsliga och stundvis spännande musikaliska resor – både nära och långt bort – samtidigt som olika naturlandskap projiceras på en stor skärm. Under resans gång reflekterar vi tillsammans över vilka slags varelser som lever i dessa miljöer.
Kasvu-ensemblens mångsidiga musikaliska språk berör och engagerar publiken. Den varma klangen av sång och stråkinstrument förenas med dragspelets och slagverkets rika ljudvärld. Konserten innehåller också flera ovanliga folkinstrument, såsom luta, kantele, jouhikko och munspel. Musikerna är vana vid att arbeta med publik i olika åldrar, och de interaktiva inslagen anpassas efter publiken.
Charlotta Hagfors – sång, 5-strängad kantele
Olli Kari – dragspel, mandolin, munspel, sång
Oskari Lehtonen – trummor, slagverk, sång
Vesa Norilo – cello, sång
Kirsi Vinkki – violin, jouhikko, luta, sång
I samarbete med Konsertcentralen rf.
