Hanna Marno: Semianguineus

29.5.2026 | 12:00 – 21.6.2026 | 17:00

Forum Box

Gräsvikskajen 3 a, 00180 Helsingfors

Skulpturinstallationen Semisanguineus betraktar sitt materiella tillvaro mitt i olika system av naturligheter och onaturligheter, som en iakttagare och en deltagare.

Semisanguineus (halvblodröd) refererar till färgerna av den rödskiviga kanelspindlingen (Cortinarius Semisanguineus). Dess färger har använts som färgämne i trä- och gipsskulpturer, som en del av idén om skulptur som skapare av liv och ett kärl.

Även ur perspektivet av en materiell skulptur är det likgiltigt om den är död eller levande. Det är bara det att vissa tankar, gester, objekter, tillstånd av varande, pseudo-levande och pseudo-döda, symbionter, tillväxtriktningar och diagnoser är närmare livet och därmed förutseende.

Utgångspunkterna för utställningen är färgning med svamp och bearbetningsprocesser med specialträ tillsammans med frågor om samspelet mellan upphovsmannaskap och temporalitet.

 

Forum Box

29.5.-21.6.2026

Ti-sö 12.00-17.00

Fritt inträde

Photo Hanna Marno