Odivo Theatre: Vargen som ramlade ur en bok – SAMPO Festivalen
27.8.2026 | 10:00
Annegatan 30, 00100 Helsingfors
En dockteaterberättelse om behovet av att känna sig sedd, ackompanjerad av levande musik.
Har det någonsin hänt dig att en varg ramlat ur din favoritbok? Vilket problem! Nu har vargen gått vilse och vandrar planlöst fram och tillbaka. Han vandrar omkring i en vild värld – från förhistorien till dinosaurierna – och nu knackar han på De sju små killingarnas dörr och stöter på en vargflock. Hur många bokstäver och bilder måste han hoppa över, och hur många knep måste han hitta på, innan han hittar ett nytt hem?
Lämplig för barn över 4 år.
Förmiddagsföreställningarna hålls för barngrupper onsdagen den 26 och torsdagen den 27 augusti kl. 10.00, och anmälan görs på kultus.hel.fi från och med den 3 augusti. Dessutom kan enstaka biljetter till föreställningarna köpas på Nukketeatteri Sampos webbplats.
Föreställningen på onsdagskvällen kl. 17.00 är öppen för alla och biljetter säljs av Nukketeatteri Sampo (sidan finns på finska och engelska).
Biljettpris: 15 €; stödbiljett: 20 €
Ursprungligt verk: Grégoire Mabire, Thierry Robberecht, Mária Danadová, Monika Kováčová
Regi: Mária Danadová
Scenografi/dockor: Ivana Macková
Tillverkning av dockorna: Rafał Budnik, verkstäder vid dockteatern i Bratislava
Genomförande av scenografin: Prescont
Animerade illustrationer: Marta och Dávid Javorskí
På scenen: Mária Danadová och Filip Hajduk
Musik: Lukáš Kubičina
Ljusdesign: Milan Slama
Grafisk design: Viktória Jehlárová
Produktion: Monika Kováčová
SAMPO-festivalen
Den internationella festivalen för visuell teater och dockteater arrangeras nu för tionde gången i Helsingfors och huvudstadsregionen. I år står föreställningar och verkstäder för både barn och vuxna på programmet, med bidrag från Kanada, Frankrike, Italien, Slovakien och Ukraina.
Festivalens höjdpunkter är de tre föreställningarna i serien Transport, som handlar om globaliseringen och hållbar utveckling och som kommer till Helsingfors från Estland, Litauen och Tjeckien, samt den italienska dockteatern Teatro del Dragons verk Golem – e fango è il mondo, som belönats vid Venedigbiennalen. Även några pärlor inom den inhemska dockteatern finns med på programmet.
SAMPO-festivalen tar för första gången många internationella skapare och föreställningar till Finland och samlar ett stort urval ur det mångsidiga utbudet inom visuell teater och dockteater på de finska scenerna.
